نحوه لحیم کاری - شناخت قلع ها - روغن لحیم

در الکترونیک, لحیم کاری مدارات از اصول و مبنای کار بوده و همیشه لازم استو چون تا یک بورد یا فیبر مدار چاپی لحیم نشود( قطعات)رو ان لحیم نشوند, مثل اینه که ما هیچ چی نساختیم! پس اشنایی با روش صحیح لحیم کاری خیلی مهم است!

نکته:

لحیم کاری برای بعضی افراد خالی از عواقب نبوده و باعث ایجاد بیماری های مزمن خونی و پوست هم گاهگاهی میشود. و علت آن هم وجود سرب در سیم های لحیم است.

پس همیشه در هنگام لحیم کاری ماسک را روی صورت داشته باشید و احتیاطن در فضای آزاد این کار را انجام دهید

بهترین قلع های موجود قلع های آساهی هستند . قلع اساهی بهترین جنس بوده و از مرغوبیت خاصی برخوردار است. سیم های لحیم خوب دارای روغن هستند. یعنی در داخل خود سیم لحیم روغن لحیم وجود دارد که امر لحیم را تسهیل میکند.
همیشه برای لحیم کاری بایستی سطوح از وجود چربی دست پاک شده باشند. چون و جود چربی باعث عدم اتصال ها میشود. بد ترین چیز در لحیم کاری لحیم کاری سرد است. منظورر از لحیم کاری سرد اتصال ناقص دو سطح مس هست که به ظاهر به هم وصل شده اند اما در واقع از زیر از یکدیگر جدا هستند و همین مقدمه کار نکردن بعضی مدارات ساخته شده افراد مبتدی است که به امشکل بر می خورند. asahi japan

یک لحیم کاری خوب دارای برق ( نور) خاص است و در ضمن قطعه کاملا در سر جای خودش محکم می ایستد.همیشه در هنگام لحیم کاری باید سعی شود از هویه 40 واتی استفاده شود. البته استفاده از هویه های وات بالا برای ذوب کردن لحیم های قبلی, گاهی اوقات لازم است.
گاهی اوقات برای لحیم کاری بهتر از روغن لحیم استفاده میشود. البته بهتره که کمتر استفاده بشه, چون بعدا به علت کیفیت نوع روغن در محل فیبر سولفاته میشه و باعث خوردگی مس مزبور و ایجاد پارازیت در مدارهای مخابراتی و آمپلی فایر ها میشود.

قلع ها در بسته های : 50 گرمی / 100 گرمی و 250 گرمی موجود هستند. بهترین روغن ها با نام روغن های آلمانی مشهور هستند. البته روغن لحیم های ایرانی هم بدک نیستند.بهترین هویه ها هویه های گات ژاپن هستند که البته قیمت بالایی هم دارند.  goot japan