سئوالات سيستم هاي مخابراتي


چگونه شماره ی مشترک را از بوخت و سر شماره پیدا کنیم؟

این کار به راحتی انجام می شود. ابتدا از نرم افزارسيستم MDF در صفحه ای که باز می شود، شماره  مشترک را تايپ كرده و کلید ENTER  را فشار مي دهيم در این صورت اطلاعات شماره ی مشترک از قبیل آدرس بوخت، شماره پورت سوئیچ و... نشان داده می شود.

به طور مثال شماره ی 6030 را در نظر می گیریم. پس از انتخاب آن از روي نرم افزار مربوطه در ردیف MDF آدرس     وb-B-POS=S10-7-97  A-POS=G3-1 را نشان داده می شود. به طور مثال شماره بوخت S10-7-97می باشد. عدد 97 نشان دهنده ی ردیف بوخت می باشد؛ این عدد در قسمت جلویی MDF بر روی زمین و همچنین بالای بوخت ها نوشته شده است که باید آن را بخوانیم. در هر ردیف بوخت ها هشت طبقه وجود دارد که از بالا به پایین شمارش می شوند. طبقه هفتم را شمارش می کنیم و مانند شکل بالا اتصالی 97 را پیدا می کنیم. این اتصالی برای مشترکی با شماره ی 6030 می باشد.

نکته: بوختهای MDF 100 تایی و 200 تایی هستند که بوخت های صدتایی تیره رنگ، آلمانی هستند، بوخت های صدتایی شیری رنگ، خارجی هستند و بوخت های صد تایی سفید رنگ، ایرانی هستند که کیفیت آنها به ترتیب کم می شود. بوخت های دویست تایی ایرانی هستند و کیفیت خوبی ندارند. شمارش بوخت های دویست تایی مشکل تر می باشد.

میز امتحان چیست؟

دستگاهی است که با آن می توان شماره ی مشترک را از سالن سوئیچ تا محل مشترک تست کرد و حتی می توان فهمید که تلفن مشترک سالم است یا خیر. ابتدا اطلاعات بوخت شماره ی مشترک را پیدا می کنند و پس از وصل کردن بند هایی به شماره ی بوخت مشترک ( این بند ها به میز امتحان متصل است) با میز امتحان این شماره آزمایش می شود. این بند ها دو زوج سیم بالایی و پایینی بوخت ها را از هم جدا می کنند و همانطور که گفته شد، زوج سیم بالایی بوخت به سمت محل مشترک می رود و زوج سیم پایینی به سرشماره و سالن سوئیچ متصل است.

کابل برگردان چیست؟

در بعضی از کافو ها به دلیل تقاضای بیش از حد شماره تلفن، این کافو ها پر می شود و مخابرات مجبور می شود که بعضی از شماره ها را به کافو های خلوت انتقال دهند که به این کار کابل برگردان می گویند. البته کابل برگردان در MDF هم می تواند انجام شود.

اونو چیست؟

در بیرون از مخابرات دکه های بزرگی در کنار خیابان و در بعضی مواقع در مغازه ی در بسته ای که متعلق به مخابرات می باشد وجود دارد. این دکه ها یک مخابرات کوچک هستند. یعنی در این دکه ها دستگاه سوئیچ و MDF وجود دارد که چندین شماره را کنترل می کنند و کل سیستم اونو از طریق 2 زوج فیبر نوری با مخابرات در ارتباط می باشد. معمولاً بر روی اونو ها کلمه ی ONU درج شده است.

 

فیوز های موجود در بوخت ها چه کاری انجام می دهند؟

اگر ولتاژ زیادی روی خط تلفن مشترک بیفتد، کارت های دستگاه سوئیچ می سوزند ولی فیوزها از سوختن این کارت ها جلوگیری می کنند. کارت های سوئیچ گران قیمت هستند.

 

در هر روز چند متر رانژه در MDF مصرف می شود؟

مصرف سیم رانژه بستگی به تعداد درخواست های مشترکین مبتنی بر  دائری یک خط جدید و یا کابل برگردان دارد. به طوری که در هر روز حدود 3 قرقره 300 متری مصرف می شود که هر قرقره حدود 17 هزار تومان قیمت دارد. در روز های پر کار مصرف رانژه به 10 قرقره هم می رسد.

PAP چیست؟

PAP نام پروتکل اینترنتی می باشد.؟

رانژه جيست ؟

سيم هايي كه ارتباط دو نقطه APOS  به BPOS در MDF را به هم متصل مي كنند سيم رانژه گويند .از سيم رانژه در كافوها و پست هاي كوچك نيز استفاده مي شود .

رانژه های رنگی را نام ببرید؟

رانژه سفید قرمز برای سیستم PCM، رانژه قرمز آبی برای اینترنت ADSL و رانژه سفید مشکی برای خط تلفن معمولی می باشند.

بوخت اسپیلیتر را تعریف کنید؟

به بوختی که سرویس های اینترنت ADSL متصل می شوند بوخت اسپیلیتر می گویند که با بوخت های معمولی كلي متفاوت است. بوخت اسپیلیتر از بوخت های معمولی جدا است.

 

DRO چیست؟

اگر کسی از تلفن های کارتی استفاده ی غیر مجاز کند، در سالن MDF دستگاهایی به نام DRO بوق تلفن را قطع می کند.

 

اتاق PGS  را تعریف کنید.

در این اتاق چندین شماره از طریق یک زوج سیم فرستاده می شوند.

در این اتاق کارت هایی قرار دارد که به آنها CU (Center Unit) (Cu یعنی به سمت مرکز) می گویند. این کارت ها مانند مالتی پلکسر عمل می کنند و از چند شماره نمونه گیری کرده و آنها را در یک خط Line یا Link انتقال می دهند.

این زوج سیم در پست هوایی از طریق RU (Remote Unit) (Ru یعنی دور از مرکز) مجدداً دیکود می شود و برای مشترکین می رود. به این سیستم PCM (Pulse Code Modulation) می گویند. PCM معمولاً در مسیر هایی استفاده می شود که کابل کم باشد ولی تقاضا زیاد باشد، استفاده می شود.

CU ها معمولاً 4، 6، 8 ، 10 و 12 مشترکه هستند که به ترتیب فناوری ساخت آنها پیشرفته تر شده است.

کابل هایی که از اتاق سوئیچ به MDF می آیند به بوخت PGS متصل می شوند (طرز شمارش بوخت PGS مانند بوخت معمولی می باشد) و از طرف دیگر بوخت به اتاق PGS می روند و وارد ورودی CU شده و از طرف دیگر CU یک زوج سیم سفید قرمز خارج می شود که با افزایش تعداد مشترکان، ولتاژ این زوج سیم بیشتر می شود. این زوج سیم دارای ولتاژ های 110V، 220V و 380V می باشد.

این زوج سیم به بوخت MDF متصل می شود و از آنجا طبق توضیحات گفته شده در قبل به RU می رود.

همانطور که قبلاً گفته شد در بوخت ها فیوز هایی وجود دارد که کار محافظت از کارت سوئیچ را انجام می دهند؛ این فیوزها به صورت دیگری در کارت CU وجود دارند. این فیوز ها در کارت CU به صورت وریستور هستند؛ به وریستور مقاومت کنترل شونده با ولتاژ می گویند. اگر ولتاژ وریستور از حد خاصی بیشتر شود، وریستور بلافاصله می سوزد (سوختن وریستور با انفجار آن همراه است) و به این ترتیب از کارت سوئیچ حفاظت می کند.

تمام وریستورها گرد می باشند و شبیه خازن عدسی می باشند و تنها فرق آنها با خازن عدسی در این است که وریستور رنگ مخصوص به خود را دارد. خازنهای عدسی رنگ عدس دارند ولی وریستور ها رنگی می باشند و بر روی آنها کلمه ی K درج شده است. وریستور ها ولتاژ های پایین تر را عبور می دهند ولی اگر ولتاژ آنها از ولتاژ کار وریستور بیشتر شود، وریستور می سوزد.

به طور مثال وریستور S10K250 معرف وریستوری با ولتاژ کار 250V و اندازه ی 10mm می باشد.

عیب سیستم PCM چیست؟

از این سیستم نمی توان به عنوان اینترنت پر سرعت ADSL استفاده کرد و همچنین سرعت اینترنت خانگی در سیستم PCM محدود و پایین می باشد.

چگونه RU را تست کنیم؟

این کار به راحتی انجام می شود. پس از متصل کردن RU به بوخت مورد نظر LED آن شروع به چشمک زدن می کند که نشان دهنده ی سالم بودن RU می باشد.

LED های بکار رفته در CU چه چیزی را نشان می دهند؟

اگر این LED ها چشمک بزنند بیانگر این است که مشترکین از تلفن استفاده می کنند و اگر روشن باشند نشان دهنده ی این است که تلفن استفاده نمی شود و اگر این LED ها خاموش باشند آن خط تلفن را هیچ مشترکی ندارد.

در چه زمانی کابل های یک مسیر زیر زمینی تقویت می شوند؟

وقتی تقاضای شماره تلفن در یک مسیر زیاد شود، مخابرات مجبور می شود که از سیستم PCM استفاده کند. یعنی از دستگاه CU و RU استفاده کند ولی اگر این تقاضا به حدی برسد که سیستم PCM جواب گوی آن نباشد تمام  CUها و RU ها را بر می دارند و کابل های زیر زمینی را تقویت می کنند.