مقایسه مراکزسانترال پاناسونیک از نظر کارکرد

 

مراکز تلفن PBX آنالوگ
مراکز تلفن پاناسونیک (تلفن سانترال) آنالوگ به دو دسته نسل قدیم (سری VB) و نسل جدید (سری KX) طبقه بندی میشوند.

دستگاه های تلفن سانترال سری KX نیز به نوبه خود به صورت طبقه بندی میشوند:
1) مراکز آنالوگ قدیمی شامل KX-T Series و KX-TA Series
مانند: KX-T616 ، KX-T1232 ، KX-TA616 و ...

2) مراکز آنالوگ جدید KX-TE Series كه همچنان تولید میشوند و در دفاتر کوچک وBranch Officeها استفاده میشوند.
سانترال کوچک غیر قابل توسعه : KX-TEA308
مراکز تلفن قابل توسعه : KX-TEM824 و KX-TES824

مراكز سانترال دیجیتال
مراکز تلفن پاناسونیک (تلفن سانترال) دیجیتال سری KX-TD شامل KX-TD816/1232 و سری KX-TD500 میباشد.
در این مراکز از فناوری XDP یا eXtra Device Port (آنالوگ مضاعف) استفاده شده که اجازه میدهد در کنار گوشی های دیجیتال، گوشی آنالوگ با شماره مستقل نیز روشن نمود.

مرکز KX-TD500 دارای یک کابین اصلی (BASIC Unit) است و با دو کابین دیگر
KX-TD520 لينك ميشود و در نهایت شامل سه کابین خواهد بود.
مرکز KX-TD1232 با KX-1232 دیگر لینک خطی میشود و دو کابین.

مراکز سانترال شبکه ای(Hybrid IP-PBX) با نام KX-TDA Series
اين مراكز علاوه بر گوشی های دیجیتال سری جدید تلفن های شبکه IP-Phone
و نرم افزار های تلفن شبکه IP-Software را پشتیبانی میکنند.
این مراکز 4 دسته اند: KX-TDA30/KX-TDA100/KX-TDA200/KX-TDA600
اين مراكز دارای پردازنده قوی و SD RAM هستند که در دستگاه نقش هارد دیسک را دارند و اطلاعات دستگاه را ذخیره میکنند.
مرکز KX-TDA600 دارای کابین اصلی KX-TDA600 است که پردازنده دستگاه
(کارتEMPR) در آن قرار میگیرد در صورت توسعه با کابین KX-TDA620
لينك ميشود این لینک در نهایت با سه کابین KX-TDA620 است.

مزیت های دستگاه های سری KX-TDA
1-اگر از کارت شبکه در دستگاه استفاده کنیم و گوشی ها از نوع شبکه باشند سانترال از سیستم شبکه سازمان استفاده میکند و دیگر نیازی به کابل کشی تلفن و استفاده از MDF نداریم.
2- گوشی های تلفن این مراکز (KX-T76XX) سری 76 علاوه بر فناوری XDP دارای
تکنولوژیDXDP (داخلی دیجیتال مضاعف) هستند. به طور مثال اگر از گوشی هایی
مانند KX-T7636 و KX-T7633 استفاده کنیم از پورت DXDP این گوشی ها گوشی
دیجیتال مستقل دیگری با شماره متفاوت روشن خواهد شد این عمل باعث کاهش
کابل کشی شده و هزینه سازمان را نیز به شدت کاهش میدهد.
3- استفاده از گوشی های دیجیتال DECT و استفاده از Repeater برای آنتن DECT
4- استفاده از کارت CTI Link و رابط TAPI/CSTI
اتصال رایانه به تلفن دیجیتال یا اتصال سانترال به CTI Server كاربران را قادر میسازد تا از اطلاعات ذخیره شده در بانک اطلاعات استفاده نمایند.
5- استفاده از کارت شبکه شهری VoIP(Voice over IP) و لینک به سراسر دنیا.........

مراکز سانترال کامل شبکه ای (Pure IP-PBX) با نام KX-TDE Series
ارتباط سکوی IP با خطوط مخابراتی معمول
این دستگاهها به سه رده تقسیم بندی میشوند: KX-TDE100/KX-TDE200/KX-TDE600
این مراکز تلفن دارای پردازنده قوی و پرسرعت و SD RAM و کارت پردازنده IPCMPR و دو پورت LAN جهت برنامه ریزی VoIP میباشند.
مزیت های دستگا های سریKX-TDE:
علاوه بر سيستم شبكه ای، در مراکز سری KX-TDA میتوان از تلفن های شبکه ای مود SIP استفاده کرد تلفن هایی که الزاما لازم نیست پاناسونیک باشند تا در شبکه کار کنند.
همچنین میتوان از نرم افزارهای غیر پاناسونیک و مود SIP كه برخی از آن ها در اینترنت FREE DOWNLOUD هستند استفاده نمود.
این مراکز علاوه بر پروتکل H.323 از پروتکل DHCP پشتیبانی میکند که برای مدیران شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است و سانترال به راحتی با سرور شبکه یکپارچه خواهد شد بدین معنی که DHCP Server که در سازمان است سانترال در آن به عنوان یک Client عمل ميكند.

گوشی های IP سری KX-TDA
KX-NT136/KX-NT265 و نرم افزار IP-Softphone به نام KX-NCS8100
اين محصولات با سری KX-TDE نیز سازگاری دارند.

مجموعه جدید تلفن های اختصاصی IP در سری KX-TDE
366/KX-NT346/KX-NT343 با ماژول اختیاری BlueTooth به نام KX-NT307 كه امكان بلوتوث را برای کاربران فراهم میکند.
این گوشی ها از PoE پشتیبانی کرده و دارای دو پورت اترنت هستند که در سری TDA
نيز قابل استفاده میباشند.

مقایسه و تفاوت بین دستگاههای سانترال پاناسونیک مدلهایKX-TDA و KX-TDE
در نگاه اول از نظر فیزیکی و ظاهری:
زمانی که باکس دستگاه KX-TDA و KX-TDEرا از کارتن خارج نمایید اولین تغییر طراحی ظاهری درب دستگاه TDE میباشد. بعد از جدا سازی درب ار باکس تفاوت دوم مغز متفکر سیستم که از این به بعد اصطلاحا CPU نام میبریم است. در روی CPU دستگاه KX-TDA یک اسلات SD ، یک پورت USB جهت برنامه ریزی و 2 ورودی صدا جهت موزیک هلد و بک گراند و2 خروجی صدا جهت آمپلی فایر وجود دارد این در حالی است که در دستگاه KX-TDE یک اسلات SD و 2 پورت شبکه LAN که یکی جهت برنامه ریزی و دیگری برای CTI ، دو ورودی صدا و 2 خروجی صدا تعبیه شده است
از نظر تکنیکال:
1- دستگاه KX-TDA از طریق پورت USB برنامه ریزی میشد و این امکان دوری از سیستم را جهت برنامه ریزی محدود میکرد البته از طریق خط تلفن امکان پذیر بود ولی سرعت پایین و هزینه تلفن را باید در نظر گرفت این در حالی است که در دستگاه KX-TDE از طریق پورت شبکه ای که در روی CPU ذاتی وجود دارد امکان برنامه ریزی از طریق شبکه داخلی و اینترنت را دارد البته امکان برنامه ریزی از طریق خط تلفن همچنان وجود دارد حال اینکه اگر بخواهیم KX-TDA را به این مورد مجهز نماییم باید کارتKX-TDA0410 خریداری و در یکی از اسلاتهای ویزیکی سیستم قرار دهیم و پورتهای سیستم را از دست بدهیم
2- در دستگاه سانترال پاناسونیک مدلKX-TDA اگر نیاز به کارت اپراتور اتوماتیک بود باید 2 کارت KX-TDA0190 و کارتKX-TDA0191 خریداری میشد که باز اسلات فیزیکی اشغال میکر در حالی که در دستگاه KX-TDE به صورت ذاتی 2 کانال صوتی جهت این مورد دیده شده است و نیازی به هزینه کردن نیست
3- در دستگاه KX-TDA زمانی که نیاز به امکانات تلفن شبکه ای و انتقال صدا از اینترنت VOIP بود باید کارتهای KX-TDA0470 & KX-TDA0484 و یا کارت KX-TDA0490 خرید میشد که همگی از اسلاتهای فیزیکی سیستم اشغال میکرد ولی در سانترال جدید پاناسونیک KX-TDE شما یک کارتKX-TDE0110 را بر روی CPU نصب مینمایید و از 4 کانال ویپ و 8 داخلی تحت شبکه استفاده مینمایید و در صورت الزام باخرید کارت لایسنز کی بدون اشغال پورت فیزیکی به ظرفیت دلخواه میرسید وظرفیت فیزیکی همچنان قابل استفاده است.
4- سانترال KX-TDA از پرتکل جدید SIP پشتیبانی نمیکند در حالی که TDE این امکان را دارد
5- در سانترال KX-TDA تغریبا جهت هر کاری نیاز به پورت فیزیکی هست اما همانگونه که گفتیم در KX-TDE این گونه نمیباشد
6- دستگاه KX-TDE از نرم افزار 128 یوزر CA برخوردار است که امکانات بسیار زیادی جهت شرکتهایی که کال سنتر و یا ارتباط با مشتری دارند.
از نظر اقتصادی:
وقتی مین خالی دستگاه tda را باtde مقایسه نمایید اختلاف قیمت 400 یا 500 هزار تومانی دیده میشود که اگر بخواهیم tda را به امکانات tde فقط نزدیک کنیم باید 3 کارتkx-tda0410 & kx-tda0190 & kx-tda0191 بخریم که در مجموع KX-TDE از نظر اقتصادی نیز مرقون به صرفه است تازه اگر از نرم افزار فوق العاده CA چشم پوشی کنیم .
نکته خیلی مهم جهت خریداران اینکه جهت لایسنزها باید در سایت پانا سونیک رجیستر شود و اگر دستگاههی بدون گارانتی خرید نمایید کسی قادر به رجیستری دستگاه شما نیست پس حتما از نمایندگان معتبر  استفاده نمایید.

مقایسه و تفاوتهای دستگاه سانترال KX-TDE و KX-NCP :
در نگاه اول از نظر ظاهری:
دستگاه سانترال پاناسونیک مدل KX-TDE شباهت بسیار زیادی با سانترال KX-TDA دارد و کارتهای آنها نیز تغریبا مشترک است . ولی دستگاه KX-NCP کاملا تغییر کرده و بیشتر شبیه سوایچ شبکه کامپیوتری شده و به راحتی در داخل رک 19 یونیت نصب میشود .نصب بسیار راحت ( کارتها نیازی به جک آمفونال ، ترمینال کروز ... ندارد خروجی و ورودی همانند دستگاه KX-TDA30 است RJ )
از نظر تکنیکال:
از نظر امکاناتی و قابلیتی تفاوتی بین TDE و NCP وجود ندارد ولی از نظر بحت میزان ظرفیت ورودی و خروجی تفاوت زیادی بین دو سیستم وجوددارد از نظر کارته و لایسنز نیز متفاوت هستند اما به نظر من 2 امتیاز ویژه KX-NCP به KX-TDE دارد اول اینکه برد پاور داخل سیستم تعبیه شده و دوم اینکه کارت نمایشگر شماره تماس گیرنده داخل سیستم جهت خطوط شهری و داخلی تعبیه شده است .
از آنجایی که KX-TDE اسلاتهای یکسانی دارد از نظر ظرفیتی فلکسی بیلیتی بیشتری دارد ولی KX-NCP اسلاتهای متفاوتی جهت خطوط شهری و داخلی تعبیه کرده و از این نظر متفاوت است همچنین مصرف کنندگان دستگاهKX-TDA با تغییرCPU بهTDE میرسند اما تبدیل به NCP برای هر دو مدلTDA &TDE غیر ممکن است.
اما در هر حال پیشنهاد ما برای سازمانهایی که ظرفیت آنالوگ و دیجیتال مشخصی دارند استفاده ار سیستم NCP است چون رک مانت بدون نیاز به نصب و زیبا کم حجم و با قابلیتهای باور نکردنی همانند TDE است.

تلفن سانترال KX-TDE چه گوشیهایی را پشتیبانی مینماید؟
پاناسونیک مانند سابق هر محصول جدیدی که به بازار میدهد گوشیهای سانترال قبلی خود را نیز پیشتیبانی میکند البته با تولید سانترال جدید یک سری گوشی انحصاری جهت آن محصول نیز ارایه میکند که جهت سیستم KX-TDE نیز گوشیهای سری KX-NT300 را معرفی نموده است.

آیا تلفن سانترالهای پاناسونیک را روی اینترنت میتوان به هم ارتباط داد؟
در مدل های IP PBX مانند KX-TDA30-50-100-200-600با استفاده از کارت VOIP میتوان این کار را انجام داد و در دیگر مدلهای سانترال از روشهای دیگری مانند دستگاههای جانبی VOIP استفاده کرد به این ترتیب که 4 داخلی از دستگاه اصلی به VOIP وصل میشود ودر مقصد شما 4 داخلی را دارید و میتوانید به ورودی دیتگاه دوم ارتباط بدهید پیش نیاز آن ADSLبا پهنای باند خوب و IP VALID میباشد.

آیا تلفن سانترالهای پاناسونیک را روی اینترنت میتوان به هم ارتباط داد؟
پاناسونیک برای ارتقای سیستم TDA به TDE یک راه بسیار عالی داده است اگر شما از سیستم KX-TDA استفاده مینمایید کافی است فقط کارت MPR در سیستم TDA را با کارت IPCMPR در سیستم TDE را تعویض نمایید سپس BACKUP آخرین برنامه TDA را به TDE تبدیل نمایید و UPLOAD نمایید دستگاه را روشن نماییدو سیستم شما TDE خواهد بود.